Blog » Ramowy program wyborczy Ruchu Autonomii ÅšlÄ…ska
SamorzÄ…d wojewódzki – forum kreowania nowoczesnej wizji regionu
Nasz start w wyborach samorzÄ…dowych na szczeblu wojewódzkim podporzÄ…dkowany jest strategii „Autonomia 2020”, zakÅ‚adajÄ…cej przeksztaÅ‚cenie Rzeczypospolitej Polskiej w ciÄ…gu dziesiÄ™ciu lat w paÅ„stwo regionalne. Zamierzamy stworzyć w sejmiku reprezentacjÄ™ niezależnÄ… od partyjnych central, zdolnÄ… do prowadzenia niezależnej polityki regionalnej.
Celem wszelkich dziaÅ‚aÅ„ podejmowanych przez samorzÄ…d winien być satysfakcjonujÄ…cy mieszkaÅ„ców województwa poziom życia osiÄ…gany dziÄ™ki wypracowywanym na miejscu Å›rodkom. Jego realizacja wymaga nie tylko stworzenia możliwoÅ›ci wytwarzania w regionie bogactwa, ale także zachowania wiÄ™kszej jego części na regionalne potrzeby. Dlatego samorzÄ…d wojewódzki postrzegamy jako instytucjÄ™, której powinnoÅ›ciÄ… jest formuÅ‚owanie i propagowanie wizji regionalizacji paÅ„stwa oraz dążenie do finansowej samodzielnoÅ›ci regionu.
Åšrodki europejskie – zaÅ‚ożenia programowe dla nowego okresu
Obok prowadzenia dziaÅ‚aÅ„ na rzecz znaczÄ…cego rozszerzenia zakresu samodzielnoÅ›ci samorzÄ…d województwa zobowiÄ…zany jest tworzyć podstawy rozwoju w obecnych ramach ustrojowych przy wykorzystaniu dostÄ™pnych instrumentów. WÅ›ród tych finansowych najważniejszy stanowiÄ… Å›rodki europejskie. W zbliżajÄ…cej siÄ™ kadencji wÅ‚adz samorzÄ…dowych programowany bÄ™dzie kolejny okres ich wykorzystania.
SamorzÄ…d wojewódzki powinien lobbować na rzecz zwiÄ™kszenia puli Å›rodków przyznawanych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych kosztem programów ogólnopolskich czy krytykowanego programu Rozwój Polski Wschodniej. Konieczne jest również podniesienie limitu maksymalnej wartoÅ›ci projektów realizowanych w ramach RPO, tak by możliwe byÅ‚o podejmowanie dziaÅ‚aÅ„ o kluczowym znaczeniu dla regionu. W procesie programowania wiÄ™kszy udziaÅ‚ powinni mieć przedsiÄ™biorcy prywatni.
Gospodarka Oparta na Wiedzy
Nowoczesny region charakteryzuje gospodarka oparta na wiedzy. Dlatego za jeden z najważniejszych obszarów wykorzystania Å›rodków europejskich uważamy transfer i komercjalizacjÄ™ wiedzy. Realizacja tych zadaÅ„ wymaga silniejszego wsparcia parków technologicznych i klastrów. Konieczna jest także wiÄ™ksza elastyczność wewnÄ™trznych przepisów uczelni wyższych, umożliwiajÄ…ca sprawniejsze wdrożenie wynalazków.
Transport i infrastruktura
Drugi z obszarów priorytetowych to transport i infrastruktura. W naszym przekonaniu samorzÄ…d wojewódzki zobowiÄ…zany jest domagać siÄ™ od wÅ‚adz centralnych rezygnacji z wprowadzenia opÅ‚at za przejazd budowanymi za Å›rodki publiczne odcinkami autostrad A1 i A4. Rozwój transportu publicznego wymaga powrotu do koncepcji Kolejowego Ruchu Regionalnego, który swoim zasiÄ™giem winien objąć nie tylko konurbacjÄ™ Å›lÄ…sko-dÄ…browskÄ…, ale także oÅ›rodki takie jak Rybnik, Bielsko-BiaÅ‚a, Lubliniec i CzÄ™stochowa. Istotne jest także przyjÄ™cie regionalnej strategii rozwoju transportu rowerowego, którego znaczenie powinno rosnąć, by odciążyć transport publiczny i samochodowy. Przedstawiamy propozycjÄ™ takiej strategii.
W kompletnej strategii rozwoju transportu należy uwzglÄ™dnić transport wodny. SamorzÄ…d województwa winien lobbować na rzecz przyspieszenia realizacji celów programu „Odra 2006”. W zbliżajÄ…cej siÄ™ kadencji trzeba również podjąć temat planowania rozbudowy infrastruktury – w tym budowy KanaÅ‚u ÅšlÄ…skiego, łączÄ…cego OdrÄ™ i Wisłę, oraz kanaÅ‚u Odra-Dunaj.
Aktywność obywatelska warunkiem rozwoju regionu
Warunkiem przyspieszenia rozwoju regionalnego jest szerokie zaangażowanie spoÅ‚eczne. SamorzÄ…d wojewódzki zobowiÄ…zany jest podjąć siÄ™ roli lidera, inspirujÄ…cego mieszkaÅ„ców regionu do podejmowania wspólnych dziaÅ‚aÅ„. WypeÅ‚nianie tej funkcji uzależnione jest od przejrzystoÅ›ci prac sejmiku oraz zarzÄ…du województwa. Należy niezwÅ‚ocznie wprowadzić obowiÄ…zek publikowania w sieci protokoÅ‚ów z posiedzeÅ„ obu ciaÅ‚ z uwzglÄ™dnieniem wyników gÅ‚osowaÅ„ rozpisanych na poszczególnych radnych czy czÅ‚onków zarzÄ…du.
Projekty flagowe
RolÄ™ katalizatora energii spoÅ‚ecznej powinny odgrywać realizowane z rozmachem projekty flagowe. Zgodnie z podnoszonymi od lat propozycjami RAÅš w bieżącym roku po raz pierwszy zorganizowana zostaÅ‚a Industriada – impreza wykorzystujÄ…ca bogactwo dziedzictwa przemysÅ‚owego Górnego ÅšlÄ…ska. ZobowiÄ…zujemy siÄ™ do nadania przedsiÄ™wziÄ™ciu zdecydowanie wiÄ™kszej skali, porównywalnej z podobnymi dziaÅ‚aniami podejmowanymi w Zagłębiu Ruhry. Powinno ono sÅ‚użyć promocji regionu w skali ogólnopolskiej i Å›rodkowoeuropejskiej.
Od roku 2006 RAÅš postuluje rozpoczÄ™cie staraÅ„ o zorganizowanie na Stadionie ÅšlÄ…skim finaÅ‚u rozgrywek Ligi Europejskiej (wówczas Puchar UEFA). Chorzowski obiekt powinien regularnie goÅ›cić prestiżowe wydarzenia sportowe. W tym celu konieczne jest niezwÅ‚oczne powoÅ‚anie zespoÅ‚u, który opracuje dla Stadionu ÅšlÄ…skiego biznesplan i bÄ™dzie systematycznie zajmowaÅ‚ siÄ™ pozyskiwaniem wielkich imprez.
Rozwój a tożsamość
Zaangażowanie spoÅ‚eczne w modernizacjÄ™ regionu wiąże siÄ™ Å›ciÅ›le z zagadnieniem tożsamoÅ›ci regionalnej. Postulujemy wzmacnianie tradycyjnych tożsamoÅ›ci, wystÄ™pujÄ…cych w różnych częściach województwa zamiast obecnych prób kreowania jednej, syntetycznej tożsamoÅ›ci mieszkaÅ„ców województwa Å›lÄ…skiego. Oznacza to także zaniechanie prób eksportowania Å›lÄ…skiej tożsamoÅ›ci do nieÅ›lÄ…skich części województwa.
Instrumentem budowania nowoczesnej, choć zakorzenionej w tradycji tożsamoÅ›ci regionalnej, powinna stać siÄ™ edukacja regionalna. ZobowiÄ…zujemy siÄ™ do energicznych staraÅ„ o stworzenie podrÄ™cznika wiedzy o regionie, uwzglÄ™dniajÄ…cego zróżnicowanie ziem obecnego województwa Å›lÄ…skiego. Uważamy też, że sejmik wojewódzki powinien stać siÄ™ forum dyskusji o zmianie obecnego podziaÅ‚u administracyjnego paÅ„stwa.
Zaplecze nauki i edukacji
Warunkiem podniesienia poziomu nauki i edukacji w regionie jest usprawnienie funkcjonowania ich zaplecza. Biblioteka ÅšlÄ…ska - najwiÄ™ksza książnica w regionie - powinna na wzór bibliotek amerykaÅ„skich i zachodnioeuropejskich być dostÄ™pna przez całą dobÄ™. Zdecydowanie należy także umożliwić jej klientom korzystanie z wiÄ™kszej części zbiorów w wypożyczalni.
Katowice
W rozwoju regionu szczególnÄ… rolÄ™ powinny odegrać Katowice - najwiÄ™ksze miasto Górnego ÅšlÄ…ska, w którym skoncentrowanych jest najwiÄ™cej funkcji wyższego rzÄ™du i instytucji publicznych. Zmiana wizerunku Katowic bÄ™dzie pociÄ…gać za sobÄ… zmianÄ™ wizerunku caÅ‚ego regionu. Jako atuty wykorzystać trzeba już istniejÄ…ce walory miasta. Katowice i Górny ÅšlÄ…sk powinny stać siÄ™ oÅ›rodkiem nowoczesnego dizajnu o europejskim znaczeniu - pomogÄ… w tym istniejÄ…ce i cenione instytucje jak katowicka ASP czy cieszyÅ„ski ÅšlÄ…ski Zamek Sztuki. Wyrazem tej roli bÄ™dzie wykorzystanie na szerokÄ… skalÄ™ nowoczesnego wzornictwa w maÅ‚ej architekturze górnoÅ›lÄ…skich miast. Katowice winny też aspirować do miana prężnego oÅ›rodka nauk Å›cisÅ‚ych oraz badaÅ„ nad kulturÄ… przemysÅ‚owÄ….
We wschodniej części miasta - w Szopienicach i dzielnicach oÅ›ciennych - należy utworzyć park industrialny na wzór podobnych zaÅ‚ożeÅ„ funkcjonujÄ…cych w Zagłębiu Ruhry. Istotnym elementem tego przedsiÄ™wziÄ™cia bÄ™dzie rekonstrukcja kolejki wÄ…skotorowej "Balkan", która powinna zostać przedÅ‚użona aż do nowego Muzeum ÅšlÄ…skiego na terenie dawnej kopalni "Katowice". Wykorzystanie szopienickiego kompleksu hut cynku byÅ‚oby uzupeÅ‚nieniem oferty Zabrza, skoncentrowanej na górnictwie wÄ™glowym. CaÅ‚ość stanowiÅ‚aby atrakcyjnÄ… ofertÄ™ turystycznÄ…, która wzmacniaÅ‚aby rolÄ™ Katowic i regionu jako oÅ›rodka turystyki kongresowej. Opisane dziaÅ‚ania wiÄ…zaÅ‚yby siÄ™ zatem Å›ciÅ›le z zaplanowanÄ… budowÄ… MiÄ™dzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.
Metropolia
Ruch Autonomii ÅšlÄ…ska dostrzega potrzebÄ™ wzmocnienia wspóÅ‚pracy miÄ™dzy miastami tworzÄ…cymi konurbacjÄ™ Å›lÄ…sko-dÄ…browskÄ…. Ustawa metropolitalna nie może jednak stanowić klina wbitego miÄ™dzy konurbacjÄ™ a pozostałą część regionu, stanowiÄ…cÄ… jej naturalne zaplecze. Musi sÅ‚użyć rozwojowi zarówno metropolii jak i caÅ‚ego Górnego ÅšlÄ…ska oraz Zagłębia.